მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნულ სააგენტოში მიწის საინფორმაციო სისტემის (LIS) პროგრამული უზრუნველყოფის შესაქმნელად სამუშაოები დაიწყო
მიწის საინფორმაციო სისტემის შექმნას „საქართველოს მდგრადი სოფლის მეურნეობის, ირიგაციის და მიწის პროექტის (GRAIL)“ სასოფლო-სამეურნეო მიწის მართვისა და მონიტორინგის გაძლიერების ქვეკომპონენტი ითვალისწინებს.
მიწის საინფორმაციო სისტემა ქვეყნის მასშტაბით ჩამოყალიბდება მიწის რესურსებთან და ნიადაგთან დაკავშირებული მონაცემების საინფორმაციო ჰაბად, რომელიც მიწის მდგრადი მართვისა და მიწის მართვის პოლიტიკის გასაუმჯობესებლად მნიშვნელოვანი ინსტრუმენტი იქნება. გარდა ამისა, აღნიშნული სისტემა უზრუნველყოფს სამომხმარებლო სერვისების მიწოდებას ფერმერებისათვის, ფიზიკური თუ იურიდიული პირებისათვის და სახელმწიფო ორგანიზაციებისათვის. სისტემაში არსებული მონაცემები ხელს შეუწყობს მიწის საფარის, როგორც ბუნებრივი რესურსის, ოპტიმიზაციას, მიწისა და მოსავლის მართვის მხარდაჭერას.
მიწის საინფორმაციო სისტემის მართვასა და ადმინისტრირებას მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტო უზრუნველყოფს. ხოლო მიწის საინფორმაციო სისტემის (LIS) ფუნქციური დიზაინის შემუშავებას, საჭიროებების შეფასებასა და საგზაო რუკის მომზადებას გლობალური IT სერვისების კომპანია RMSI განახორციელებს. აღნიშნული კომპანია გეოსივრცითი და პროგრამული უზრუნველყოფის მომსახურებას მთელ მსოფლიოში ახორციელებს.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით, სააგენტოში, კონტრაქტორი კომპანიის წარმომადგენელთან, სენტილ რაჯენდრანთან, პირველი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, რომელსაც ესწრებოდნენ სააგენტოს თავმჯდომარე გიორგი მიშელაძე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და სააგენტოს წარმომადგენლები, GRAIL-ის პროექტის მიწის კომპონენტის ხელმძღვანელი ანა კორსი, ხოლო ონლაინ ფორმატში - ინფორმაციული ტექნოლოგიების ექსპერტი ზდრავკო გალიკი.
შეხვედრაზე მხარეებმა ჩასატარებელი სამუშაოების ეტაპები განიხილეს, განსაზღვრეს მიზნები, ამოცანები და ვადები. სენტილ რაჯენდრანი მიწის რესურსების მონაცემთა ბაზის შექმნის პროცესს და მომავალში განსახორციელებელ სამუშაოებს გაეცნო.

Development of Land Information System (LIS) Software Underway at the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring
The development of a Land Information System is outlined in the Strengthening Agricultural Land Management and Monitoring subcomponent of the Georgia Resilient Agriculture, Irrigation, and Land Project (GRAIL).
The Land Information System will serve as a national hub for land resources and soil-related data, playing a crucial role in enhancing sustainable land management and policymaking. Additionally, it will offer consumer services to farmers, individuals, legal entities, and government organizations. The system’s data will contribute to the optimization of land cover as a natural resource and support land and crop management.
The National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring (the Agency) will oversee the management and administration of the Land Information System. The functional design, needs assessment and roadmap for the development of the system will be prepared by RMSI, a global IT services company specializing in geospatial and software solutions.
Regarding this initiative, the first working meeting was held at the Agency with Senthil Rajendran, a representative of the contractor company. The meeting was attended by Giorgi Misheladze, Chairman of the Agency, along with representatives from the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia and the Agency. Anna Corsi, Head of the Land Component of the GRAIL Project, also participated, while Zdravko Galic, an Information Technology Expert, joined online.
During the meeting, the parties discussed the stages of the planned work, outlining goals, objectives, and deadlines. Senthil Rajendran was briefed on the process of developing the land resources database and the tasks to be undertaken in the future.