მიწის რესურსების მონაცემთა ბაზა სახელმწიფოსა და ბიზნესს რისკების შემცირებაში დაეხმარება
თანამედროვე ტექნოლოგიებისა და საერთაშორისო სტანდარტების გამოყენებით შექმნილი მიწის ფონდის შესახებ მონაცემები მაღალ სანდოობას უზრუნველყოფს, რაც ქვეყანას შესაძლებლობას აძლევს, ქვეყნის მიწის რესურსების შესახებ ზუსტი ინფორმაცია ჰქონდეს.
მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის გიორგი მიშელაძის განცხადებით, ნებისმიერი საქმიანობა მიწას ეფუძნება. პირველ რიგში, ეს სახელმწიფოსთვის არის მნიშვნელოვანი, რათა იცოდეს, რა რესურსი აქვს და ამის მიხედვით დაგეგმოს სახელმწიფო პროგრამები.
„შეიძლება სახელმწიფომ მიზნად დაისახოს გარკვეული პროგრამის განხორციელება, მაგრამ რეალურად იმ დარგში შესაძლებლობა არ აღმოჩნდეს. მაგალითად, დასავლეთ საქართველოში შეიძლება მეტი მიწის დამუშავების სურვილი გაჩნდეს და პროგრამები დაფინანსდეს, მაგრამ რეალურად იქ იყოს დაჭაობებული ადგილები, რომლებიც დაშრობას მოითხოვს. ზუსტი მონაცემის გარეშე შეიძლება სახელმწიფომ ფერმერებს შესთავაზოს ისეთი პროგრამა, რომლის განხორციელება შეუძლებელია. ამიტომ, მონაცემთა ბაზა საშუალებას იძლევა, როგორც სახელმწიფომ, ისე კერძო სექტორმა სწორად დაგეგმოს მომავალი საქმიანობა“ - განაცხადა მიშელაძემ.
მან აღნიშნა, რომ მონაცემთა ბაზა ფასდაუდებელია სამეცნიერო წრეებისთვის. ყოველწლიური დაკვირვება საშუალებას იძლევა დინამიკაში დავინახოთ, სად მოხდა მიწების გატყევება ან პირიქით, სად დაბრუნდა ათვისებული მიწა სასოფლო-სამეურნეო ბრუნვაში.
მიწის მონაცემთა ერთიანი ბაზა სახელმწიფოს აძლევს საშუალებას, ზუსტად დაგეგმოს პროგრამები და სწორად მართოს არსებული რესურსი, ხოლო ბიზნესსა და ფერმერებს ეხმარება, თავიდან აიცილონ არასწორი ინვესტიციები და რისკები.
მონაცემები საჯაროა და ხელმისაწვდომია სააგენტოს ვებგვერდზე - https://land.gov.ge/Ge/Services/Database
ხოლო საქართველოს მიწათსარგებლობისა და მიწათდაფარულობის ინტერაქტიული რუკა განთავსებულია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის გეოგრაფიულ საინფორმაციო პორტალზე - https://portal.mepa.gov.ge/Ge/user/map/34

The Land Resources Database Will Support Risk Mitigation for the State and Business
Land fund data, created through the application of modern technologies and international standards, provides high reliability which allows the country to have accurate information regarding its land resources.
According to Giorgi Misheladze, Chairman of the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring, every activity is based on land. Primarily, this is crucial for the State to understand its available resources and plan state programs accordingly.
"The State may aim to implement a specific program, but in reality, the capacity within that sector might not exist. For example, there may be a desire to cultivate more land in Western Georgia and fund programs for it, but the areas might actually be waterlogged and require drainage. Without accurate data, the State might offer farmers programs that are impossible to implement. Therefore, the database allows both the State and the private sector to correctly plan future activities," Misheladze stated.
He noted that the database is invaluable for scientific circles. Annual observations allow us to see the dynamics—identifying where land has undergone afforestation or, conversely, where reclaimed land has returned to agricultural circulation.
The unified land database enables the state to accurately plan programs and correctly manage existing resources, while helping businesses and farmers avoid incorrect investments and risks.
The data is public and accessible on the Agency's website: https://land.gov.ge/Ge/Services/Database
The interactive land-use and land-cover map of Georgia is available on the Ministry of Environmental Protection and Agriculture’s Geographic Information Portal: https://portal.mepa.gov.ge/Ge/user/map/34