მიწათსარგებლობის მონიტორინგით 11 ჰექტარზე მეტი მოხნული საძოვარი გამოვლინდა
მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნულმა სააგენტომ მიმდინარე წლის I კვარტალში განხორციელებული მონიტორინგის შედეგად გამოავლინა საძოვრების არამიზნობრივი გამოყენების ფაქტები.  იჯარით გაცემული საძოვრების ადგილზე დათვალიერების შედეგად დადგინდა, რომ მოხნული იყო 11.07 ჰექტარი საძოვრის კატეგორიის 7 სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთი.
მონიტორინგი განხორციელდა „სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული საძოვრების ხელმისაწვდომობის სახელმწიფო პროგრამის“ ფარგლებში, მოიჯარეების მიერ ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების კონტროლის უზრუნველსაყოფად.
საძოვრის მოხვნა იწვევს ადგილობრივი ეკოსისტემის მოშლას და ნიადაგის დეგრადაციას. აღნიშნულ დარღვევებთან დაკავშირებით, სააგენტომ მასალები შემდგომი რეაგირებისთვის გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტს გადასცა.
მიწის რესურსების მონიტორინგი წარმოადგენს სახელმწიფო კონტროლის მნიშვნელოვან მექანიზმს, რომელიც ხელს უწყობს მიწის რესურსების მდგრად მართვას და ნიადაგის დაცვას დეგრადაციისგან.

As a result of monitoring conducted in the first quarter of the current year, the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring identified cases of improper use of pastures. On-site inspections of leased pastures revealed that 7 agricultural land plots in the pasture category, with a total area of 11.07 hectares, had been ploughed.
The monitoring was carried out within the framework of the “State Program for Access to State-Owned Pastures,” in order to ensure control over lessees’ compliance with their contractual obligations.
Ploughing of pastures leads to the disruption of local ecosystems and soil degradation. In connection with these violations, the Agency has forwarded the relevant materials to the Department of Environmental Supervision for follow-up action.
Land resource monitoring is an important mechanism of state control, contributing to the sustainable management of land resources and the protection of soil from degradation.