საძოვრების იჯარით აღების მსურველთა განაცხადების მიღება 5 ივლისს დაიწყო და 9 აგვისტოს ჩათვლით გაგრძელდება
დაინტერესებული ფერმერებისთვის ხელმისაწვდომია მეთორმეტე ეტაპზე იჯარით გასაცემი საძოვრის კატეგორიის სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთების მონაცემები.
გამოქვეყნებულია: სამცხე-ჯავახეთის, კახეთის, ქვემო ქართლის, შიდა ქართლის, მცხეთა-მთიანეთის, იმერეთის, სამეგრელო-ზემო სვანეთის, რაჭა-ლეჩხუმის და ქვემო სვანეთის და გურიის რეგიონების 184 ერთეული საძოვრის მონაცემები საერთო ფართობით 12440 ჰა. მათ შორის, ასპინძა - 4, ახალციხე - 2, ნინოწმინდა - 15, ბორჯომი - 23, დმანისი - 17, წალკა - 2, მარნეული - 5, დედოფლისწყარო - 23, საგარეჯო - 4, თელავი - 4, სიღნაღი - 13, ყვარელი - 5, ახმეტა - 4, გურჯაანი - 3, ლაგოდეხი - 3, მცხეთა - 4, ყაზბეგი - 2, დუშეთი - 1, გორი - 9, კასპი - 1, ქარელი - 2, ხაშური - 4, წყალტუბო - 13, ბაღდათი - 1, ვანი - 6, ზესტაფონი - 1, ჭიათურა - 2, სენაკი - 2, წალენჯიხა - 1, ხობი - 2, ონი - 2, ლანჩხუთი - 3.
პროგრამის ფარგლებში, 2022 წლიდან დღემდე მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის სააგენტომ შეარჩია და 12 ეტაპად გამოაქვეყნა იჯარით გასაცემი 48 287 ჰექტარი საძოვრის კატეგორიის მიწის ნაკვეთის მონაცემები და განახორციელა დაინტერესებული პირების განაცხადების მიღება. ამავე პერიოდში იჯარით გაიცა 15 500 ჰექტარი საძოვარი.
მეთორმეტე ეტაპზე იჯარით გასაცემი საძოვრების შესახებ დეტალური ინფორმაცია განთავსებულია სსიპ მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ვებგვერდებზე (www.land.gov.ge www.mepa.gov.ge).
მეთორმეტე ეტაპზე იჯარით გასაცემი საძოვრების შესახებ დეტალური ინფორმაცია იხილეთ ბმულზე: https://land.gov.ge/Ge/Projects/Ongoing/1013

Pasture lease applications will be accepted from July 5 until August 9, 2024
Data on agricultural land plots in the pasture category to be leased in the twelfth stage are available for interested farmers.
The data is available on 184 pasture plots of Samtskhe-Javakheti, Kakheti, Kvemo Kartli, Shida Kartli, Mtskheta-Mtianeti, Imereti, Samegrelo-Zemo Svaneti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti and Guria regions with a total area of 12,440 hectares. The data on pasture plots are as follows: Aspindza - 4, Akhaltsikhe - 2, Ninotsminda - 15, Borjomi - 23, Dmanisi - 17, Tsalka - 2, Marneuli - 5, Dedoflistskaro - 23, Sagarejo - 4, Telavi - 4, Sighnaghi - 13, Kvareli - 5, Akhmeta - 4, Gurjaan - 3, Lagodekhi - 3, Mtskheta - 4, Kazbegi - 2, Dusheti - 1, Gori - 9, Kaspi - 1, Kareli - 2, Khashuri - 4, Tskaltubo - 13, Baghdati - 1, Vani - 6, Zestaponi -1, Chiatura - 2, Senaki -2, Tsalenjikha -1, Khobi - 2, Oni - 2, Lanchkhuti - 3.
Within the framework of the program, the Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring has selected and published data for leasing 48,287 hectares of pasture land in 12 stages since 2022 and has received applications from interested persons. During this period, 15,500 hectares of pasture land have been leased.
At the twelve stage, detailed information on pastures available for lease can be accessed on the websites of the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring and the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia (www.land.gov.ge, www.mepa.gov.ge).
For detailed information on pastures available for lease in the twelfth stage, please refer to the link: https://land.gov.ge/Ge/Projects/Ongoing/1013.