მე-13 ეტაპზე საძოვრების იჯარით აღების მსურველთა განაცხადების მიღება 20 იანვრიდან დაიწყო და 28 თებერვლის ჩათვლით გაგრძელდება
დაინტერესებული ფერმერებისთვის ხელმისაწვდომია მეცამეტე ეტაპზე იჯარით გასაცემი საძოვრის კატეგორიის სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთების მონაცემები.
გამოქვეყნებულია: სამცხე-ჯავახეთის, კახეთის, ქვემო ქართლის, შიდა ქართლის, მცხეთა-მთიანეთის, იმერეთის, სამეგრელო-ზემო სვანეთის, რაჭა-ლეჩხუმის და ქვემო სვანეთის 145 ერთეული საძოვრის მონაცემები საერთო ფართობით 8165.8 ჰა. მათ შორის: ასპინძა - 3, ახალციხე - 1, ნინოწმინდა - 12, ბორჯომი - 12, დმანისი - 17, წალკა - 2, მარნეული - 5, დედოფლისწყარო - 16, საგარეჯო - 2, თელავი - 4, სიღნაღი - 11, ყვარელი - 5, ახმეტა - 4, გურჯაანი - 3, ლაგოდეხი - 3, მცხეთა - 4, ყაზბეგი - 2, დუშეთი - 1, გორი - 9, კასპი - 1, ქარელი - 2, ხაშური - 1, წყალტუბო - 8, ბაღდათი - 1, ვანი - 6, ზესტაფონი - 1, ჭიათურა - 2, სენაკი - 2, წალენჯიხა - 1, ხობი - 2, ონი - 2.
სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული საძოვრების ხელმისაწვდომობის სახელმწიფო პროგრამის 12 ეტაპის ფარგლებში, სულ გამოქვეყნდა 522 საძოვრის კატეგორიის მიწის ნაკვეთის მონაცემები საერთო ფართობით 49 323 ჰა. დღეის მდგომარეობით, იჯარით გაცემულია 215 მიწის ნაკვეთი საერთო ფართობით 21 329 ჰა. მათგან, 60 მიწის ნაკვეთი, 8 381 ჰა, გაიცა აუქციონის გზით, ხოლო 155 ერთეული, 12 948 ჰა - პირდაპირი გადაცემის გზით.
მეცამეტე ეტაპზე იჯარით გასაცემი საძოვრების შესახებ დეტალური ინფორმაცია განთავსებულია სსიპ მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ვებგვერდებზე (www.land.gov.ge; www.mepa.gov.ge).
მეცამეტე ეტაპზე იჯარით გასაცემი საძოვრების შესახებ დეტალური ინფორმაცია იხილეთ ბმულზე: https://land.gov.ge/Ge/Projects/Ongoing/1013

Pasture lease applications at the 13th stage will be accepted from January 20 until February 28, 2025
Data on agricultural land plots in the pasture category to be leased in the thirteen stage are available for interested farmers.
The data is available on 145 pasture plots of Samtskhe-Javakheti, Kakheti, Kvemo Kartli, Shida Kartli, Mtskheta-Mtianeti, Imereti, Samegrelo-Zemo Svaneti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti regions with a total area of 8165.8 hectares. The data on pasture plots are as follows: Aspindza - 3, Akhaltsikhe - 1, Ninotsminda - 12, Borjomi - 12, Dmanisi - 17, Tsalka - 2, Marneuli - 5, Dedoflistskaro - 16, Sagarejo - 2, Telavi - 4, Sighnaghi - 11, Kvareli - 5, Akhmeta - 4, Gurjaan - 3, Lagodekhi - 3, Mtskheta - 4, Kazbegi - 2, Dusheti - 1, Gori - 9, Kaspi - 1, Kareli - 2, Khashuri - 1, Tskaltubo - 8, Baghdati - 1, Vani - 6, Zestaponi -1, Chiatura - 2, Senaki -2, Tsalenjikha -1, Khobi - 2, Oni - 2.
Within the framework of the 12 stages of the State Program for Access to State-owned Pastures, a total of 522 pasture category land plots with a total area of 49,323 ha have been published. As of today, 215 land plots with a total area of 21,329 ha have been leased. Of these, 60 land plots, 8,381 ha, were issued through auction, and 155 units, 12,948 ha - through direct transfer.
At the thirteen stage, detailed information on pastures available for lease can be accessed on the websites of the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring and the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia (www.land.gov.ge, www.mepa.gov.ge ).
For detailed information on pastures available for lease in the thirteen stage, please refer to the following link: https://land.gov.ge/Ge/Projects/Ongoing/1013