ქარსაფარი ზოლების (მინდორდაცვითი) ინვენტარიზაციის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, 2025 წლისთვის დაგეგმილი საინვენტარიზაციო სამუშაოები დაიწყო
ამ ეტაპზე, გორის მუნიციპალიტეტში მიმდინარეობს ქარსაფარი (მინდორდაცვითი) ზოლების ინვენტარიზაციისა და მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს მონიტორინგის სამმართველოს თანამშრომლების მიერ ინსპექტირების პროცესი.
სააგენტოს თავმჯდომარე გიორგი მიშელაძე ჩატარებულ სამუშაოებს გაეცნო და ინვენტარიზებული ქარსაფარი ზოლები რამდენიმე ლოკაციაზე დაათვალიერა.
პროგრამის ფარგლებში, მიმდინარე წელს გათვალისწინებულია ჯამში 3056.52 ჰექტარი ქარსაფარი ზოლის ინვენტარიზაცია თიანეთის (112.82 ჰა), მცხეთის (755.2 ჰა), ხაშურისა (459.28 ჰა) და გორის (1729.22 ჰა) მუნიციპალიტეტებში. გარდა თიანეთისა, ყველა მუნიციპალიტეტი ქარის სიძლიერის მიხედვით I კატეგორიას განეკუთვნება, რაც ნიშნავს, რომ გაბატონებული ქარები აქ ნიადაგის ძლიერ გამოფიტვას იწვევენ.
2021-2024 წლებში 12 მუნიციპალიტეტში ინვენტარიზებულია 6675.53 ჰა ქარსაფარი ზოლი, აღწერილია ქარსაფრების ფაქტობრივი მდგომარეობა, მერქნიანი მცენარეების სახეობრივი შემადგენლობა, რაოდენობრივი და ხარისხობრივი მახასიათებლები. ამ ეტაპისთვის ქარსაფრის სტატუსით საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში რეგისტრირებულია 4064.93 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთი, რეგისტრაციის პროცესი გრძელდება.

Within the Framework of the State Program for the Inventory of Windbreaks (Field Protection) the 2025 Inventory Work has Commenced
At this stage, the windbreaks (field protection) in Gori Municipality are being inventoried and inspected by the monitoring department of the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring.
The Chairman of the Agency, Giorgi Misheladze, reviewed the completed work and inspected the inventoried windbreaks at multiple locations.
Within the framework of the program, a total of 3,056.52 ha of windbreaks are planned for inventory this year across the municipalities of Tianeti (112.82 ha), Mtskheta (755.2 ha), Khashuri (459.28 ha) and Gori (1,729.22 ha). Except for Tianeti, all these municipalities fall under Category I for wind strength, indicating that prevailing winds cause severe soil erosion in these areas.
Between 2021 and 2024, a total of 6,675.53 ha of windbreaks were inventoried across 12 municipalities. The assessment included evaluating their actual condition, documenting the species composition of woody plants, and analyzing their quantitative and qualitative characteristics. Currently, 4,064.93 ha of agricultural land have been registered as windbreaks with the National Agency of Public Registry, with the registration process still ongoing.