დუშეთის მუნიციპალიტეტში, ქარსაფარი ზოლების ტერიტორიებზე ხე-მცენარეების უკანონო ჭრა გამოვლინდა
მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ღონისძიებების ფარგლებში, მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს მიერ, რეგისტრირებული ქარსაფარი ზოლების საზღვრებში ხე-მცენარეების უკანონო ჭრა გამოვლინდა.
წიწვოვანი და ფოთლოვანი ხე-მცენარეების მოჭრის ფაქტი დაფიქსირდა დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფლების: არაგვისპირისა და არანისის ტერიტორიულ არეალში რამდენიმე ლოკაციაზე. გარდა ამისა, გამოვლინდა ქარსაფარი ზოლის გასწვრივ კერძო პირის მიერ ქარსაფარი ზოლის, დაახლოებით 374 კვ.მ-ის ფართობის თვითნებურად შემოკავების და მიწის მოსწორების შემთხვევა. აღნიშნული ტერიტორიის მოსწორებამ მიწის დეგრადაცია გამოიწვია. მონიტორინგის ფარგლებში, ასევე გამოვლინდა იურიდიული პირის მიერ ქარსაფარი ზოლის ტერიტორიაზე 360 კვ.მ-ის ბეტონის საფარის მოწყობის ფაქტი.
აღნიშნული დარღვევების შესახებ ეცნობა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტს. დეპარტამენტის მიერ შედგა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის შესახებ ოქმები; გარემოსთვის მიყენებულმა ზიანმა, პირველ შემთხვევაში 1,106.01 ლარი, ხოლო მეორე შემთხვევაში - 2,129.22 ლარი შეადგინა.
მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ღონისძიებები მომავალშიც გაგრძელდება.
აღსანიშნავია, რომ ქარსაფარი ზოლების საინვენტარიზაციო სამუშაოები დუშეთის მუნიციპალიტეტში 2023 წელს ჩატარდა. ინვენტარიზებულმა ფართობმა შეადგინა 155.2 ჰექტარი ქარსაფარი ზოლი, საიდანაც 154.48 ჰექტარი საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქარსაფრის სტატუსითაა რეგისტრირებული.

Illegal Logging Detected in Windbreak Zones of Dusheti Municipality
As part of its land use monitoring activities, the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring identified illegal logging and plant removal within the boundaries of registered windbreak zones.
Illegal cutting of coniferous and deciduous trees and plants was documented at multiple locations within the territories of Aragvispiri and Aranisi villages in Dusheti Municipality. Additionally, a private individual was found to have unlawfully occupied and leveled approximately 374 sq.m. of windbreak land, resulting in land degradation. As part of the same monitoring activity, a legal entity was also found to have constructed a 360 sq.m. concrete pavement within the windbreak area.
The Environmental Supervision Department of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture was informed of the violations. The department issued administrative offense protocols, estimating environmental damage at 1,106.01 GEL in the first case and 2,129.22 GEL in the second case.
Land use monitoring activities will remain ongoing.
It is worth noting that a comprehensive inventory of windbreaks in Dusheti Municipality was conducted in 2023. The total inventoried area covered 155.2 ha, of which 154.48 hectares have been officially registered with the National Agency of Public Registry as state-owned windbreaks.