დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის ფერმერებთან შეხვედრაზე ქარსაფარი ზოლების მნიშვნელობაზე იმსჯელეს
მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე გიორგი მიშელაძე და დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის მერი ნიკოლოზ ჯანიაშვილი ზემო მაჩხაანსა და დედოფლისწყაროში მცხოვრებ ფერმერებს შეხვდნენ.
შეხვედრის მონაწილეებმა ქარსაფარი (მინდორდაცვითი) ზოლების მნიშვნელობა, მათი ეკოლოგიური და ეკონომიკური სარგებელი და მუნიციპალიტეტში ამ კუთხით არსებული მდგომარეობა განიხილეს. ფერმერებმა ყურადღება გაამახვილეს საკუთარ გამოცდილებაზე და იმ გამოწვევებზე, რომლებიც ქარსაფრების განადგურებამ მათ მეურნეობებში წარმოშვა. კლიმატის ცვლილების პირობებში, ნიადაგის ნაყოფიერების შენარჩუნებისთვის და მოსავლის გაზრდისთვის განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს ქარსაფარი ზოლების აღდგენა/რეაბილიტაცია, გაშენება, მათი შემდგომი მოვლა-პატრონობა და დაცვა.
აღინიშნა, რომ ქარსაფარი ზოლების გაჩეხვით გამოწვეულმა ნიადაგის მნიშვნელოვანმა ეროზიამ შემდგომში უარყოფითად იმოქმედა სასოფლო-სამეურნეო კულტურების მოსავლიანობაზე. ამ ეტაპზე უკანონო ჭრა ნაკლებ ინტენსიურია, ვიდრე გასული საუკუნის 90-იან წლებში, მაგრამ კვლავაც რჩება საფრთხედ, ისევე როგორც ქარსაფარ ზოლებში პირუტყვის უკონტროლო ძოვება და მინდვრების გადაწვის მავნე პრაქტიკა, რაც ხანძრის გაჩენისა და ქარსაფრების განადგურების რისკებს ქმნის.
შეხვედრაზე „ქარსაფარი ზოლის აღდგენის, გაშენებისა და მართვის სახელმწიფო პროგრამის“ დეტალებიც განიხილეს. აღინიშნა, რომ მნიშვნელოვანია პროგრამაში გარკვეული ცვლილებების შევიდეს, რაც მას მეტად მოქნილს გახდის.
აღსანიშნავია, რომ დედოფლისწყაროში ამ ეტაპისთვის რეგისტრირებულია 1,306.12 ჰექტარი ქარსაფარი ზოლი, რომლის დაახლოებით 80% განადგურებულია. ქარსაფარი ზოლის გაშენება ხდება დასაცავი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთების ტერიტორიების დაახლოებით 2%-ზე. ამ პროპორციით 1,306.12 ჰა აღდგენილი ქარსაფარი ზოლი დაიცავდა 65,306 ჰა სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთს.

The Importance of Windbreaks Discussed with Farmers in Dedoplistskaro Municipality
The Chairman of the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring, Giorgi Misheladze, along with the Mayor of Dedoplistskaro Municipality, Nikoloz Janiashvili, held a meeting with farmers from the villages of Zemo Machkhaani and Dedoplistskaro.
The discussion focused on the ecological and economic significance of windbreaks (field protection), along with the current situation in the municipality. Farmers shared their personal experiences and highlighted the challenges they face due to the degradation and loss of windbreaks on their land. In the context of climate change, the restoration, cultivation, maintenance, and protection of windbreaks are seen as crucial steps to preserving soil fertility and improving agricultural productivity.
Participants noted that widespread soil erosion, largely caused by the illegal removal of windbreaks, has led to a significant decline in crop yields. Although illegal logging is less widespread than it was in the 1990s, it remains a serious threat—along with uncontrolled livestock grazing and the harmful practice of burning fields, both of which contribute to the continued destruction of windbreaks.
During the meeting, the “State Program for the Restoration, Cultivation, and Management of Windbreaks” was also reviewed. Attendees emphasized the need to revise the program to make it more adaptable and effective.
Currently, 1,306.12 ha of windbreaks are officially registered in Dedoplistskaro Municipality, of which approximately 80% has been destroyed. Windbreaks are currently being developed on only around 2% of the protected agricultural land. At full restoration, the 1,306.12 ha of windbreaks would serve to protect an estimated 65,306 ha of agricultural land.