კარალეთის ტერიტორიაზე ქარსაფარი ზოლით დაკავებული 4, 891 კვ.მ მიწის ნაკვეთის მითვისების მცდელობა აღიკვეთა
მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს მიერ წარდგენილი შესაბამისი მტკიცებულებების საფუძველზე, გორის რაიონულმა სასამართლომ ფიზიკური პირის სარჩელი კარალეთში 4 891 კვ.მ ქარსაფარი ზოლის საკუთრების უფლების რეგისტრაციაზე არ დააკმაყოფილა.
გარდა ამისა, აღნიშნული ტერიტორიის ადგილზე დათვალიერებით დადასტურდა ახლად განხორციელებული სამუშაოების კვალი: ტერიტორიაზე უკანონოდ მოჭრილი და ამოძირკვული იყო ქარსაფარი ზოლის ხე-მცენარეები, ტექნიკის საშუალებით ტერიტორიაზე მოსუფთავებული იყო მიწა.
მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს მიერ გამოვლენილი დარღვევების საფუძველზე, მასალები გადაეგზავნა გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტს და ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურს. სამართალდამრღვევ პირს დაეკისრა 46 288 ლარის ოდენობით გარემოსთვის მიყენებული ზიანის ანაზღაურება.
მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტო 2021 წლიდან ახორციელებს ქარსფარი (მინდორდაცვითი) ზოლების ინვენტარიზაციას. პროგრამის მიზანს წარმოადგენს საარქივო დოკუმენტებისა და კამერალური ანალიზით გამოვლენილი ქარსაფარი ზოლების ინვენტარიზაცია, სტატუსის მინიჭება და სახელმწიფო საკუთრებაში რეგისტრაცია. ინვენტარიზაცია 2027 წლის 1 იანვრამდე დასრულდება. შემდგომ ეტაპზე იგეგმება ქარსაფარი ზოლების აღდგენა, ახლის გაშენება და დაცვა.

Attempt to Illegally Claim 4,891 sq.m of Windbreak Land in Karaleti Thwarted
Based on evidence submitted by the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring, the Gori District Court rejected an individual’s claim to register ownership of 4,891 square meters of windbreak land in Karaleti.
An on-site inspection of the area also confirmed evidence of recent unauthorized activity: trees and vegetation within the windbreak had been illegally cut and uprooted, and the land had been cleared using heavy machinery.
Following the violations identified by the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring, the case materials were submitted to the Department of Environmental Supervision and the Investigation Service of the Ministry of Finance. As a result, the offender was fined 46,288 GEL in compensation for environmental damage.
Since 2021, the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring has been conducting an inventory of windbreaks (field protection strips). The aim of the program is to identify windbreaks through archival records and desk-based analysis, assign them legal status, and register them as state property. The inventory is scheduled for completion by January 1, 2027. In the next phase, the agency plans to restore existing windbreaks, establish new ones, and ensure their long-term protection.