მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნულმა სააგენტომ პარლამენტის სოფლის მეურნეობის კომიტეტში საქმიანობის ანგარიში წარადგინა
მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე გიორგი მიშელაძემ კომიტეტს 2024 წელს გაწეული საქმიანობის ანგარიში გააცნო და 2025 წლის მიმდინარე აქტივობების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია. კომიტეტის სხდომას ესწრებოდნენ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე, კომიტეტის თავმჯდომარე გელა სამხარაული და კომიტეტის წევრები.
გიორგი მიშელაძემ ყურადღება გაამახვილა სააგენტოს საქმიანობის ძირითად მიმართულებებზე - საქართველოს მიწის რესურსების ინტეგრირებული მონაცემების ერთიანი ბაზისა და მიწის ბალანსის შესაქმნელად 2024 წელს განხორციელებულ ღონისძიებებზე. აღნიშნა, რომ მიწის ნაკვეთების დეშიფრირება განხორციელდა 6,415,384 ჰექტარ ფართობზე, მათ შორის, სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ფართობმა შეადგინა 2,544,835 ჰა. მიწის განახლებული ბალანსის შესაქმნელად, 2025 წლის 8 თვეში 620,028 ჰექტარზე დამუშავდა მიწათსარგებლობისა და მიწათდაფარულობის მონაცემები აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის, ნინოწმინდის, ახალციხის, ადიგენისა და ბორჯომის მუნიციპალიტეტების ტერიტორიებზე.
საანგარიშო პერიოდში, ქარსაფარი (მინდორდაცვითი) ზოლების ინვენტარიზაციის პროგრამის ფარგლებში, 5 მუნიციპალიტეტში განხორციელდა 2,684.57 ჰა ქარსაფარი ზოლის ინვენტარიზაცია, ხოლო მიმდინარე წლის 8 თვის მაჩვენებელია 5,020.09 ჰექტარი 15 მუნიციპალიტეტში. წლის ბოლომდე გათვალისწინებულია ინვენტარიზაციის ჩატარება გურიის რეგიონში კამერალურად გამოვლენილ 435.23 ჰექტარ ფართობზე.
რაც შეეხება სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული საძოვრების ხელმისაწვდომობის სახელმწიფო პროგრამას, აღინიშნა, რომ 2024 წელს იჯარის ხელშეკრულება გაფორმდა 9,395 ჰექტარ საძოვარზე. 2025 წლის 8 თვეში კი, იჯარის ხელშეკრულება გაფორმდა 1,503 ჰა საძოვარზე. რაც შეეხება 2021 წლიდან პროგრამის მთლიან მაჩვენებელს, აქტიური იჯარის ხელშეკრულება გაფორმებულია 222 საძოვარზე, რაც შეადგენს 21,140 ჰექტარს.

The National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring presented its annual activity report to the Parliamentary Committee on Agriculture
Giorgi Misheladze, Chairman of the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring, presented to the Committee a report on the Agency’s activities in 2024 and provided an update on the ongoing activities planned for 2025. The meeting was attended by Lasha Dolidze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture; Gela Samkharauli, Chairman of the Committee; and other Committee members
Giorgi Misheladze highlighted the Agency’s key areas of activities, particularly the ones undertaken in 2024 to establish a unified database of integrated land resources data and to develop a national land balance. He reported that land plots were identified and decoded across 6,415,384 ha, including 2,544,835 ha of agricultural land. To support the preparation of an updated land balance, during the first eight months of 2025 land use and land cover data were processed for 620,028 ha in the Autonomous Republic of Adjara and in the municipalities of Ninotsminda, Akhaltsikhe, Adigeni, and Borjomi.
During the reporting period, under the windbreak (field protection) strip inventory program, 2,684.57 ha of windbreaks were inventoried across five municipalities. In the first eight months of the current year, this figure increased to 5,020.09 ha in 15 municipalities. By the end of the year, an additional 435.23 ha in the Guria region are scheduled to be inventoried.
With regard to the State Program for Access to State-Owned Pastures, it was reported that in 2024 lease agreements were signed for 9,395 ha of pastures, while in the first eight months of 2025 agreements were signed for an additional 1,503 ha. Since the launch of the program in 2021, a total of 222 active lease agreements have been concluded, covering 21,140 ha of pastures.