საძოვრების იჯარით გაცემის მე-15 ეტაპის ფარგლებში, განაცხადების მიღება დაიწყო
სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული საძოვრების ხელმისაწვდომობის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, 1 ოქტომბრიდან ხელმისაწვდომია 8,573.15 ჰა (150 ერთეული) საძოვრის იჯარით აღება. განცხადებების მიღება 31 ოქტომბრის ჩათვლით გაგრძელდება.
დაინტერესებულ პირებს შესაძლებლობა ეძლევათ, მთელი ქვეყნის მასშტაბით შეარჩიონ მათთვის სასურველი საძოვარი: კახეთის მხარეში - 4,329.61 ჰა; სამცხე-ჯავახეთის მხარეში - 2,009.88 ჰა; ქვემო ქართლის მხარეში - 1,297.03 ჰა; მცხეთა-მთიანეთის მხარეში - 216.10 ჰა; შიდა ქართლის მხარეში - 113.19 ჰა; იმერეთის მხარეში - 573.12 ჰა; სამეგრელო-ზემო სვანეთის მხარეში - 25.21 ჰა; რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთის მხარეში - 9.01 ჰა.
სახელმწიფო პროგრამის თოთხმეტი ეტაპის ფარგლებში, 2021 წლიდან დღემდე, აქტიური იჯარის ხელშეკრულება გაფორმებულია 222 საძოვარზე (21,140 ჰა), მათ შორის: პირდაპირი გადაცემის გზით 13,155 ჰა - 165 საძოვარი, ხოლო აუქციონის გზით 7,985 ჰა - 57 საძოვარი.
მე-15 ეტაპზე იჯარით გასაცემი საძოვრების შესახებ დეტალური ინფორმაცია განთავსებულია სსიპ მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ვებგვერდებზე (www.land.gov.ge; www.mepa.gov.ge;).
სახელმწიფო აღნიშნულ პროგრამას 2021 წლიდან ახორციელებს, რომლის ფარგლებში მსხვილფეხა და წვრილფეხა რქოსანი პირუტყვის მფლობელ ფერმერებს ეძლევათ შესაძლებლობა, აუქციონის მეშვეობით მიიღონ სასურველი საძოვრები და განკარგონ ისინი სამწლიანი იჯარის ხელშეკრულების პირობებით. აღნიშნული პროგრამა, საძოვრებზე კერძო სამართლებრივი პასუხისმგებლობის დამკვიდრების გზით, ხელს უწყობს მათ რაციონალურ გამოყენებას, დეგრადაციის პრევენციას და ეხმარება მეცხოველეობის დარგის მდგრად განვითარებას.

Applications are now being accepted for the 15th stage of pasture leases
As part of the State Program for Access to State-Owned Pastures 8,573.15 ha (150 units) of pastures are now available for lease starting October 1. Applications will be accepted until October 31.
Interested individuals have the opportunity to select their preferred pasture across the country, distributed as follows: Kakheti Region – 4,329.61 ha; Samtskhe-Javakheti – 2,009.88 ha; Kvemo Kartli – 1,297.03 ha; Mtskheta-Mtianeti – 216.10 ha; Shida Kartli – 113.19 ha; Imereti – 573.12 ha; Samegrelo-Zemo Svaneti – 25.21 ha; and Racha-Lechkhumi-Kvemo Svaneti – 9.01 ha.
Within the framework of the fourteen stages of the state program, from 2021 to the present, active lease agreements have been signed for 222 pastures (21,140 ha), including: 13,155 ha - 165 pastures through direct transfer, and 7,985 ha - 57 pastures through auction.
Detailed information about the pastures available for lease under the 15th stage is published on the official websites of the LEPL National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring and the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (www.land.gov.ge and www.mepa.gov.ge).
The state has been implementing this program since 2021, under which farmers owning cattle and small livestock are given the opportunity to obtain the desired pastures through an auction and dispose of them under the terms of a three-year lease agreement. By establishing private legal responsibility for pastures, this program promotes their rational use, prevents degradation, and helps the sustainable development of the livestock sector.