გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტში საძოვრებისა და ქარსაფარი ზოლების ინვენტარიზაციის საველე სამუშაოებს ადგილზე გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძეს, საძოვრებისა და ქარსაფარი ზოლების ინვენტარიზაციის მიმდინარე სამუშაოების შესახებ დეტალური ინფორმაცია  მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე გიორგი მიშელაძემ მიაწოდა.
მინისტრის მოადგილემ, სააგენტოს თავმჯდომარესთან ერთად, სხვადასხვა ლოკაციაზე დაათვალიერა განხორციელებული საველე სამუშაოები, გაეცნო პირველად შედეგებს, აღრიცხვის მეთოდოლოგიასა და პრაქტიკული გამოყენების თავისებურებებს. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა იმ გამოწვევებზე, რომლებიც მიმდინარე პროცესს თან ახლავს.
მნიშვნელოვან პრობლემად რჩება არასწორი მიწათსარგებლობა: მუნიციპალიტეტის მასშტაბით ხშირია საძოვრების გადახვნისა და ნარჩენების გადაწვის ფაქტები. აღნიშნული უპასუხისმგებლო ქმედება კრიტიკულად ამცირებს ნიადაგის დაცულობას ქარისა და წყლის მავნე ზემოქმედებისგან, რაც ინტენსიურ ეროზიას იწვევს.
ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის მერმა ანივარდ მოსოიანმა, აღნიშნა, რომ მუნიციპალიტეტი გააძლიერებს ღონისძიებებს მიწათსარგებლობის დარღვევების აღმოსაფხვრელად.
საძოვრების ინვენტარიზაცია პროგრამის „მერძევეობის დარგის მოდერნიზაცია და ბაზარზე წვდომა: ადაპტაციის კომპონენტი (DiMMAdapt)“ ფარგლებში მიმდინარეობს.
მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძემ ქარსაფარი (მინდორდაცვითი) ზოლების ინვენტარიზაციასთან დაკავშირებული იმ გამოწვევების შესახებაც მიიღო ინფორმაცია, რომლებიც დროულ რეაგირებას საჭიროებს, რათა გასწორდეს შეუსაბამობები და ამოქმედდეს ქარსაფარი ზოლების შესახებ კანონის რეგულაციები.
საძოვრებისა და ქარსაფარი ზოლების რაციონალური მართვა სასიცოცხლო მნიშვნელობას ატარებს ქვეყნის ეკოლოგიური უსაფრთხოებისა და სოფლის მეურნეობის მდგრადი განვითარებისთვის. არსებული რესურსის აღრიცხვა კი, უმნიშვნელოვანესი ინსტრუმენტია აღნიშნული მიზნის მისაღწევად.

Lasha Dolidze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, visited Ninotsminda Municipality to review the on-site fieldwork for the inventory of pastures and windbreaks
Giorgi Micheladze, Chairman of the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring, provided Lasha Dolidze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture with detailed information on the ongoing inventory of pastures and windbreaks.
The Deputy Minister, along with the Chairman of the Agency, visited various locations to review the fieldwork carried out, examine the initial results, and become acquainted with the inventory methodology and its practical applications. Special attention was given to the challenges associated with the ongoing process.
Improper land use continues to be a serious issue: Pasture plowing and waste burning are widespread across the municipality. Such irresponsible behavior critically undermines the soil’s ability to protect itself from the damaging effects of wind and water, resulting in severe erosion.
Ninotsminda Municipality Mayor Anivard Mosoyani noted that the municipality will strengthen measures to eliminate land use violations.
The pasture inventory is being conducted within the framework of the program "Dairy Modernization and Market Access: Adaptation Component (DiMMAdapt)".
Deputy Minister Lasha Dolidze also received information on the challenges associated with the inventory of windbreak (field protection) strips, which require timely action to address inconsistencies and implement the regulations of the Law on Windbreaks.
The rational management of pastures and windbreak strips is vital for the country’s ecological security and the sustainable development of agriculture. Conducting a thorough inventory of existing resources is an essential tool for achieving this goal.