საქართველოში მიწის კონსოლიდაციის ეროვნული სტრატეგიის დოკუმენტის პროექტი სემინარზე განიხილეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) ორგანიზებით, პროცესში ჩართული უწყებების მონაწილეობით, საქართველოში მიწის კონსოლიდაციის საკითხებზე სემინარი გაიმართა.
მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე გიორგი მიშელაძემ მისასალმებელ სიტყვაში ხაზი გაუსვა მიწის კონსოლიდაციის პროცესის აუცილებლობის, ამავე დროს, სირთულის ფაქტს და აღნიშნა, რომ პროცესის დაწყების საფუძველი სტრატეგიული ხედვის დოკუმენტია.
საქართველოს მიწის კონსოლიდაციის ეროვნული სტრატეგიის დოკუმენტის პროექტი გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) მიწის პოლიტიკის საერთაშორისო სპეციალისტმა დავით ეგიაშვილმა წარადგინა - მიმოიხილა საქართველოში მიწის კონსოლიდაციის ხედვა, მიზნები, პრინციპები და ეტაპები; ასევე, მიწის კონსოლიდაციის ინსტიტუციური ჩარჩო და დაფინანსების წყაროები. დოკუმენტის შექმნით საფუძველი ჩაეყარა მიწის კონსოლიდაციის პოლიტიკის შემდგომ განხილვასა და კონსულტაციებს.
მიწის კონსოლიდაცია სახელმწიფოს ორგანიზებით განხორციელებული პროცედურაა, რომელიც, მიწის მესაკუთრეებთან და მოსარგებლეებთან შეთანხმებით, უზრუნველყოფს სოფლად მიწის ნაკვეთების გაცვლას ან გადანაწილებას ისე, რომ შემცირდეს მიწის ფრაგმენტაცია. მიწის კონსოლიდაცია სოფლის მეურნეობის პროდუქტიულობის გაზრდის საშუალებას იძლევა, უმჯობესდება ინფრასტრუქტურაზე წვდომა და მიწათსარგებლობის დაგეგმარება, მცირდება ფერმერთა ხარჯები.
პროექტი ხორციელდება მსოფლიო ბანკის დაფინანსებული „საქართველოს მდგრადი სოფლის მეურნეობა, სარწყავი სისტემა და მიწის პროექტის“ (GRAIL) ფარგლებში.

Draft National Land Consolidation Strategy of Georgia Discussed at a Seminar
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, together with the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and with the participation of all relevant stakeholder agencies, organized a seminar on land consolidation in Georgia.
In his welcome remarks, Giorgi Misheladze, Chairman of the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring, emphasized both the necessity and the complexity of the land consolidation process. He noted that a strategic vision document serves as the foundation for initiating the land consolidation process.
The draft National Land Consolidation Strategy of Georgia was presented by David Egiashvili, International Land Policy Specialist at the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO). He outlined the vision, goals, principles, and stages of land consolidation in Georgia, as well as the institutional framework and sources of financing for land consolidation. The development of this document provides a basis for further discussions and consultations on the country’s land consolidation policy.
Land consolidation is a state-organized process that, in agreement with landowners and users, enables the exchange or redistribution of rural land parcels to reduce fragmentation. Land consolidation increases agricultural productivity, improves access to infrastructure and land-use planning, and reduces farmers’ costs.
The project is being implemented within the framework of the World Bank–funded “Georgia Resilient Agriculture, Irrigation, and Land Project” (GRAIL).