თელავში ქარსაფრების აღდგენის საკითხზე ფერმერებთან კონსულტაციები დაიწყო
თელავის მუნიციპალიტეტში, ადგილობრივ ფერმერებთან და ადმინისტრაციულ ერთეულებში მერის წარმომადგენლებთან ქარსაფარი ზოლების აღდგენა/გაშენების საკითხებზე შეხვედრა გაიმართა.
მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს სასოფლო-სამეურნეო მიწის მართვისა და დაცვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა პაატა ჭიპაშვილმა შეხვედრის მონაწილეებს ინფორმაცია მიაწოდა ქარსაფარ ზოლებთან დაკავშირებით სახელმწიფოს მიერ დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ.
მონაწილეებს განემარტათ ქარსაფრების მნიშვნელობა, ინფორმაცია მიეწოდათ აღდგენის სამუშაოების ეტაპებისა და გაშენებული ქარსაფარი ზოლების დაცვის ღონისძიებების შესახებ.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ სახელმწიფოს მიერ დაგეგმილი ინიციატივა არის არა მხოლოდ გარემოსდაცვითი მოთხოვნა, არამედ მნიშვნელოვანი ინვესტიცია აგროსექტორის გრძელვადიან სტაბილურობაში, ვინაიდან ადგილობრივი ფერმერები აღნიშნული ნიადაგდაცვითი ღონისძიებით რეალურ ეკონომიკურ სარგებელს მიიღებენ.
დიალოგში მონაწილეობდნენ ის ფერმერები, რომლებიც სამეურნეო საქმიანობას უშუალოდ სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქარსაფრების მომიჯნავედ ახორციელებენ. მათ, როგორც პროექტის შედეგების უმთავრეს ბენეფიციარებს, გაშენებული ქარსაფრების დაცვაში სამომავლოდ დიდი როლის შესრულება შეუძლიათ. აღინიშნა, რომ ერთობლივი ქმედება პროექტს რეალური შედეგის მიღწევის შესაძლებლობას მისცემს და მუნიციპალიტეტში მიწის რესურსების დაცვას გააძლიერებს.
თელავის მუნიციპალიტეტში 321.59 ჰა მიწის ნაკვეთს მინიჭებული აქვს ქარსაფარი ზოლის სტატუსი და რეგისტრირებულია საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს მიერ. ქარსაფრის სტატუსით რეგისტრაცია მთავარ წინაპირობას წარმოადგენს ქარსაფარი ზოლების აღდგენა/გაშენების პროექტის დასაწყებად.

Consultations with farmers have begun in Telavi on the restoration of windbreaks
In Telavi Municipality, a meeting was held with local farmers and representatives of the mayor in administrative units to discuss the restoration and planting of windbreak strips.
Paata Chipashvili, Head of the Agricultural Land Management and Protection Department at the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring, briefed the meeting participants on the state’s planned measures for windbreaks.
Participants were informed about the importance of windbreaks and were provided with details on the stages of restoration work as well as measures for protecting newly planted windbreak strips.
The meeting highlighted that the state-planned initiative is not only an environmental requirement but also a significant investment in the long-term stability of the agricultural sector, as local farmers will gain tangible economic benefits from this soil protection measure.
The dialogue involved farmers who carry out agricultural activities directly adjacent to state-owned windbreaks. As the primary beneficiaries of the project’s outcomes, they can play a significant role in protecting the newly planted windbreaks in the future. It was noted that collaborative action will enable the project to achieve tangible results and strengthen the protection of land resources within the municipality.
In Telavi Municipality, a total of 321.59 ha of land have been designated as windbreak strips and are registered by the National Agency of Public Registry. Registration with windbreak status is a key prerequisite for initiating projects to restore or plant windbreak strips.
A 321.59 ha plot of land in Telavi Municipality has been granted windbreak status and is registered by the National Agency of Public Registry. Registration as a windbreak is a key prerequisite for initiating a project to restore and plant windbreak strips.