მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნულ სააგენტოში მიწის კონსოლიდაციის საკითხებზე სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
„საქართველოს მდგრადი სოფლის მეურნეობა, სარწყავი სისტემა და მიწის პროექტის“ (GRAIL) მიწის კონსოლიდაციის კომპონენტის განხორციელების ფარგლებში, საქართველოში იმყოფება FAO-ს საერთაშორისო ექსპერტთა ჯგუფი. სამუშაო ფორმატში ექსპერტები მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს სპეციალისტები შეხვდნენ.
შეხვედრაზე მხარეებმა იმსჯელეს მიწის კონსოლიდაციის განხორციელებასთან დაკავშირებული კვლევების დაგეგმვაზე, რაც მოიცავს მონაცემთა საჭიროებების განსაზღვრას, რუკების მომზადებას, ინტერვიუებისთვის ტრენინგების გეგმის შედგენას და სხვა მოსამზადებელ სამუშაოებს. აღნიშნულ შეხვედრაზე ასევე განიხილეს FAO-ს გუნდის მიერ ჩატარებული პირველადი სამართლებრივი შეფასების შედეგები და მიწის კონსოლიდაციის რეგულირების თაობაზე რეკომენდაციები.
პროექტის ფარგლებში იგეგმება ორ საპილოტე არეალში ფრაგმენტირებული სასოფლო-სამეურნეო მიწების კონსოლიდაცია მოსახლეობის აქტიური ჩართულობით, რასაც წინ უნდა უსწრებდეს სტრატეგიული და სამართლებრივი ჩარჩოს შემუშავება.
მიწის კონსოლიდაცია არის სახელმწიფოს მიერ მართული პროცესი, რომლის დროსაც, მიწის მფლობელებთან შეთანხმებით, ხდება მცირე ზომის მიწის ნაკვეთების გაცვლა ან გაერთიანება. მთავარი მიზანი მიწის ფრაგმენტაციის შემცირებაა, რაც, თავის მხრივ, აძლიერებს ფერმერულ მეურნეობებს, ხელს უწყობს მიწის რესურსების ეფექტიან გამოყენებას და შესაძლებელს ხდის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი ინფრასტრუქტურის განვითარებას.
მსოფლიო ბანკის მიერ დაფინანსებული „საქართველოს მდგრადი სოფლის მეურნეობა, სარწყავი სისტემა და მიწის პროექტის“ (GRAIL) მიწის კონსოლიდაციის კომპონენტი საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივითა და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) მხარდაჭერით მიმდინარეობს.

A working meeting on land consolidation issues was held at the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring
As part of the implementation of the land consolidation component of the “Georgia Resilient Agriculture, Irrigation, and Land Project” (GRAIL), a team of international experts from FAO is currently visiting Georgia. The experts held a working meeting with specialists from the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring.
At the meeting, the parties discussed the planning of studies related to the implementation of land consolidation, including identifying data requirements, preparing maps, developing a training plan for interviews, and other preparatory activities. The discussion also covered the results of FAO’s initial legal assessment and the team’s recommendations regarding the regulatory framework for land consolidation.
Within the project, the consolidation of fragmented agricultural lands is planned in two pilot areas with the active involvement of the local population. This process must be preceded by the development of a strategic and legal framework.
Land consolidation is a state-led process in which, with the consent of landowners, small and fragmented land plots are exchanged or combined. Its primary goal is to reduce land fragmentation, thereby strengthening farms, promoting the efficient use of land resources, and enabling the development of essential infrastructure.
The land consolidation component of the World Bank–funded “Georgia Resilient Agriculture, Irrigation, and Land Project” (GRAIL) is being implemented at the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, with the support of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO).