საგარეჯოში ქარსაფარი ზოლების აღდგენის საკითხებზე ფერმერებთან სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
საგარეჯოში ქარსაფარი ზოლების აღდგენა-გაშენების საკითხები მუნიციპალიტეტის ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან და ფერმერებთან გამართულ სამუშაო შეხვედრაზე განიხილეს.
მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს სასოფლო-სამეურნეო მიწის მართვისა და დაცვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა პაატა ჭიპაშვილმა შეხვედრის მონაწილეებს ქარსაფარ ზოლების აღდგენასთან დაკავშირებული სახელმწიფოს მიერ დაგეგმილი ღონისძიებები დეტალურად გააცნო.
შეხვედრას მუნიციპალიტეტის მერი ვახტანგ კაკუტაშვილი ესწრებოდა.
ფერმერებმა ინფორმაცია მიიღეს ქარსაფარი ზოლების სარგებლიანობაზე, აღდგენა-გაშენების სრულ ციკლზე, რომელიც მოიცავს ქარსაფარი ზოლის ინდივიდუალურ პროექტირებას, მერქნიანი მცენარეების დარგვასა და ხუთწლიანი მოვლის ეტაპებს.
შეხვედრაზე ხაზგასმით აღინიშნა, რომ ქარსაფარ ზოლებს გააჩნია მნიშვნელოვანი გარემოსდაცვითი ფუნქცია, იგი იცავს ნიადაგს ქარისმიერი ეროზიისგან, რაც პირდაპირ აისახება მოსავლიანობაზე და მეურნეობების გრძელვადიან სტაბილურობაზე.
დისკუსიაში ჩაერთვნენ ის ფერმერები, რომელთა მიწის ნაკვეთები სახელმწიფო საკუთრებაში არსებულ ქარსაფარ ზოლებს ესაზღვრება. მათ ისაუბრეს დაცვასთან დაკავშირებულ გამოწვევებზე. ყურადღება გამახვილდა ნარგავების შენარჩუნებაში ადგილობრივი მოსახლეობის სწორ ჩართულობაზე, რასაც პროექტის წარმატებისთვის გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს.
საგარეჯოს მუნიციპალიტეტში ქარსაფარი ზოლის სტატუსი მინიჭებული აქვს 421.91 ჰა მიწის ფართობს და რეგისტრირებულია საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს მიერ. ქარსაფრის სტატუსით რეგისტრაცია მთავარ წინაპირობას წარმოადგენს ქარსაფარი ზოლების აღდგენა/გაშენების პროექტის დასაწყებად.

A working meeting with farmers was held in Sagarejo on the restoration of windbreak belts
The restoration and planting of windbreak belts in Sagarejo were discussed at a working meeting with representatives of the municipal local government and farmers.
Paata Chipashvili, Head of the Agricultural Land Management and Protection Department of the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring, introduced the meeting participants with a detailed measures on the state-planned activities related to the restoration of windbreaks.
The meeting was attended by the Mayor of the Municipality, Vakhtang Kakutashvili.
Farmers received information on the benefits of windbreak belts and the full restoration and planting cycle, which includes the individual design of windbreaks, planting of woody plants, and a five-year maintenance period.
The meeting emphasized that windbreaks have an important environmental function, protecting soil from wind erosion, which directly impacts crop yields and the long-term stability of farms.
Farmers whose land plots border state-owned windbreaks participated in the discussion. They spoke about the challenges related to their protection. Emphasis was placed on the proper involvement of local communities in the maintenance of the plantations, which is crucial for the success of the project.
In the Sagarejo municipality, windbreak belt status has been assigned to 421.91 ha of land and is registered with the National Agency of Public Registry. Registration with windbreak status constitutes a key prerequisite for initiating restoration and planting projects for windbreak belts.