საქართველოში საძოვრების მდგრადი მართვის ეროვნული პოლიტიკის დანერგვის შედეგები შეჯამდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით  დაწყებული პროექტი -  „მიწის დეგრადაციის ნეიტრალური ბალანსის (LDN) ეროვნული მიზნების მიღწევა დეგრადირებული საძოვრების აღდგენისა და მდგრადი მართვის გზით“ - შემაჯამებელი ღონისძიებით დაიხურა.
პროექტი 2020 წელს დაიწყო და მიზნად ისახავდა როგორც ეროვნული პოლიტიკისა და ინსტიტუციური ჩარჩოს შექმნას, ისე დეგრადირებული საძოვრების აღდგენის პრაქტიკული მაგალითის ჩვენებას.
დახურვის ღონისძიება ონლაინ ფორმატით გახსნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძემ. მინისტრის მოადგილემ დადებითად შეაფასა პროექტის ფარგლებში გაწეული სამუშაო და განაცხადა, რომ იგი ძლიერ საფუძველს ქმნის საძოვრების აღდგენისა და მდგრადი მართვისთვის.
მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე გიორგი მიშელაძემ ისაუბრა საძოვრების მართვის რეფორმის პირველ ეტაპზე - საძოვრების ინვენტარიზაციასა და შეფასებაზე, როგორც ინფორმირებული გადაწყვეტილების მიღების საფუძველზე. მან ყურადღება გაამახვილა მონაცემებზე დაფუძნებული მართვის მნიშვნელობაზე და აღნიშნა, რომ საძოვრების რაოდენობრივი და ხარისხობრივი შეფასება აუცილებელია როგორც დეგრადაციის შემცირებისთვის, ისე გრძელვადიანი მდგრადი განვითარების უზრუნველსაყოფად.
პროექტის ფარგლებში, საქართველოში პირველად შეიქმნა საძოვრების მართვის ერთიანი ეროვნული პოლიტიკა და შესაბამისი საკანონმდებლო და ინსტიტუციური ჩარჩო; საპილოტე მუნიციპალიტეტებში: დმანისში, გურჯაანსა და ყაზბეგში ჩატარდა საძოვრების ინვენტარიზაცია და შეფასება; ასევე, შემუშავდა მიწის დეგრადაციის მონიტორინგის თანამედროვე მიდგომები; საპილოტე სოფლებში შეიქმნა და გაძლიერდა საძოვრით მოსარგებლე თემების გაერთიანებები, რომლებიც საძოვრებს ერთობლივად და შეთანხმებულად მართავენ; 530 ჰექტარზე მოეწყო თანამედროვე, კონტროლირებადი ძოვების სისტემა საჭირო ინფრასტრუქტურით.
პროექტი განხორციელდა გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდის (GEF) დაფინანსებით, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციისა (FAO) და „კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრის“ (REC Caucasus) მხარდაჭერით.

The results of implementing the National Policy on Sustainable Pasture Management in Georgia have been summarized
The project initiated by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture – “Achieving National Land Degradation Neutrality (LDN) Targets through the Restoration and Sustainable Management of Degraded Pastures” — was concluded with a final summary event.
The project was launched in 2020 and aimed to both establish a national policy and institutional framework and demonstrate a practical example of restoring degraded pastures.
The closing event was opened online by the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Lasha Dolidze. The Deputy Minister positively assessed the work carried out within the framework of the project and stated that it provides a strong foundation for the restoration and sustainable management of pastures.
Giorgi Misheladze, Chairman of the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring, spoke about the first stage of pasture management reform—pasture inventory and assessment—as the basis for informed decision-making. He emphasized the importance of data-driven management and noted that quantitative and qualitative assessments of pastures are essential both for reducing degradation and ensuring long-term sustainable development.
Within the framework of the project, Georgia developed its first unified national policy on pasture management, along with the relevant legislative and institutional framework. Pasture inventory and assessment were conducted in the pilot Dmanisi, Gurjaani, and Kazbegi municipalities. Modern approaches to land degradation monitoring were also developed. In pilot villages, pasture user community associations were established and strengthened to manage pastures jointly and in a coordinated manner. In addition, a modern controlled grazing system, supported by the necessary infrastructure, was established across 530 hectares.
The project was implemented with funding from the Global Environment Facility (GEF) and with the support of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and the Regional Environmental Center for the Caucasus (REC Caucasus).