საქართველოს მიწის რესურსების შესახებ მონაცემები საჯაროდ ხელმისაწვდომი გახდა
მონაცემთა ანალიზისა და ვიზუალიზაციის პლატფორმასთან - Power BI - საქართველოს მიწის ფონდის შესახებ გეოსივრცითი ინფორმაციის ინტეგრაციით, შესაძლებელი გახდა მიწის რესურსების შესახებ ანალიტიკური მონაცემების მიღება ინტერაქტიულ რეჟიმში. ბიზნეს-ანალიტიკის პლატფორმა Power BI შექმნილია კომპანია მაიკროსოფტის (Microsoft) მიერ და მთავარი მიზანია სხვადასხვა წყაროდან მიღებული მონაცემების შეგროვება, დამუშავება, ანალიზი და ვიზუალურად წარმოდგენა.
მონაცემები მოიცავს ინფორმაციას როგორც სასოფლო-სამეურნეო, ასევე არასასოფლო სამეურნეო მიწების შესახებ, მათი ფართობებისა და რეგიონული განაწილების მიხედვით. პლატფორმა მომხმარებლებს საშუალებას აძლევს, ერთ სივრცეში მიიღონ განახლებადი ინფორმაცია როგორც სტატიკური ცხრილების, ასევე ინტერაქტიული გრაფიკების, დიაგრამებისა და შედარებითი ანალიზის ფორმით.
სტატისტიკური მონაცემები ეფუძნება ევროკავშირის მიერ შემუშავებულ „კორინის“ მიწის დაფარულობის კლასიფიკატორს (CORINE Land Cover), რომელიც ევროპაში ფართოდ გამოიყენება მიწათსარგებლობის მონაცემების ერთიანი სტანდარტით აღრიცხვისა და შედარებისათვის. კლასიფიკატორი საქართველოს მონაცემებს თავსებადს ხდის საერთაშორისო მონაცემებთან.
მიწის რესურსების ანალიზზე მარტივი ხელმისაწვდომობა დაეხმარება როგორც სახელმწიფო უწყებებს, ბიზნეს სექტორსა და ინვესტორებს გადაწყვეტილების მიღებასა და პროექტების მარტივად დაგეგმვაში, ასევე სტუდენტებს, მკვლევრებს და მედიას ინფორმაციის მარტივად მოპოვებაში.
მონაცემები ხელმისაწვდომია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ერთიან გეოგრაფიულ საინფორმაციო პორტალსა (portal.mepa.gov.ge) და სსიპ მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს ვებგვერდზე (https://land.gov.ge/Ge/Services/Database).

Data on land resources of Georgia has become publicly available
By integrating geospatial information on the Land Fund of Georgia with the data analysis and visualization platform Microsoft Power BI, it has become possible to obtain analytical data on land resources in an interactive mode. The business analytics platform Microsoft Power BI was developed by the Microsoft, and its primary purpose is to collect, process, analyze, and visually present data obtained from various sources.
The data includes information on both agricultural and non-agricultural land, broken down by area and regional distribution. The platform enables users to obtain updated information within a single environment in the form of both static tables, as well as interactive graphs, diagrams and comparative analysis.
The statistical data are based on the CORINE Land Cover classifier developed by the European Union, which is widely used in Europe for recording and comparing land-use data according to a unified standard. The classifier ensures the compatibility of Georgia’s data with international datasets.
Easy access to the analysis of land resources will assist government institutions, the business sector, and investors in decision-making and in the efficient planning of projects, while also enabling students, researchers, and the media to easily obtain relevant information.
The data are available on the unified geographic information portal of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (portal.mepa.gov.ge) and on the website of the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring (https://land.gov.ge/Ge/Services/Database).