ქარსაფარი ზოლების ინვენტარიზაცია 2026 წელს ოთხ რეგიონში, 4 893.04 ჰექტარ ფართობზე ჩატარდება
ქარსაფარი ზოლების ინვენტარიზაციის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მიერ დამტკიცებული გეგმის თანახმად, 2026 წელს ინვენტარიზაცია ოთხ რეგიონში, 4 893.04 ჰექტარ ფართობზე ჩატარდება.
რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის მხარეში ქარსაფარი ზოლების სავარაუდო ფართობი 8.72 ჰექტარს შეადგენს, აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში - 662 ჰექტარს, იმერეთში სამიზნე ფართობი 1 879.54 ჰექტარია, ხოლო სამეგრელო-ზემო სვანეთში - 2 342.78 ჰექტარი.
ინვენტარიზაციის ფარგლებში აღირიცხება ქარსაფარ ზოლებში შემორჩენილი ხე-მცენარეთა სახეობები, რაოდენობა, ხნოვანებითი სტრუქტურა და ფაქტობრივი მდგომარეობა. პარალელურად, მზადდება საკადასტრო აგეგმვითი/აზომვითი ნახაზები, რის საფუძველზეც ხდება აღნიშნული ტერიტორიების საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში ქარსაფარი ზოლების სტატუსით რეგისტრაცია.
ქარსაფარი ზოლების ინვენტარიზაციის სახელმწიფო პროგრამა 2021 წლიდან უწყვეტად მიმდინარეობს. მისი მთავარი მიზანია ქარსაფარი ზოლების ერთიანი მონაცემთა ბაზის შექმნა და მათი რეგისტრაცია საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში, რაც მათ სამართლებრივ დაცვასა და ეფექტიან მართვას უზრუნველყოფს.
2021-2025 წლებში ქვეყნის მასშტაბით ინვენტარიზაცია ჩატარდა 30 მუნიციპალიტეტში და ჯამურად 12,046.3 ჰექტარი მოიცვა. ამავე პერიოდში, ქარსაფარი ზოლის სტატუსით უკვე დარეგისტრირდა 6,707.9 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწა. რეგისტრაციის პროცესი უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს.
2026 წელს საქართველოს მასშტაბით ქარსაფარი ზოლების ინვენტარიზაციის დასრულება იგეგმება, რაც სისტემური, მონაცემებზე დაფუძნებული მართვის მნიშვნელოვან წინაპირობას შექმნის. ზუსტი მონაცემთა ბაზა სახელმწიფოს შესაძლებლობას მისცემს, ეფექტიანად დაგეგმოს ქარსაფარი ზოლების აღდგენა და მოვლა-პატრონობა, რაც ნიადაგის ქარისმიერი ეროზიის პრევენციასა და სოფლის მეურნეობის პროდუქტიულობის ზრდას შეუწყობს ხელს.

Windbreak Inventory to be Conducted on 4,893.04 ha Across Four Regions in 2026
Under the State Program for Windbreak Inventory and in accordance with the plan approved by the Minister of Environment Protection and Agriculture, the 2026 inventory will cover 4,893.04 ha across four regions.
In the Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti region, the estimated windbreak area is 8.72 ha, in the Autonomous Republic of Adjara – 662 ha, the target area in Imereti is 1,879.54 ha; and in Samegrelo-Zemo Svaneti – 2,342.78 ha.
The inventory process includes recording the remaining tree and plant species within the windbreaks, their quantity, age structure, and actual condition. Simultaneously, cadastral/survey maps are being prepared, which serve as the basis for registering these territories with the National Agency of Public Registry (NAPR) under the official status of "Windbreaks."
The State Program for Windbreak Inventory has been ongoing since 2021. Its primary objective is to create a unified database of windbreaks and ensure their registration with NAPR, providing for their legal protection and effective management.
Between 2021 and 2025, the nationwide inventory was conducted in 30 municipalities, covering a total of 12,046.3 ha. During this same period, 6,707.9 ha of agricultural land have already been registered with "Windbreak" status. The registration process remains continuous.
The completion of the nationwide windbreak inventory is planned for 2026, which will create a significant prerequisite for systemic, data-driven management. An accurate database will enable the State to effectively plan the restoration and maintenance of windbreaks, contributing to the prevention of wind-induced soil erosion and increasing agricultural productivity.