ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტში 16 ათას ჰექტარზე მეტი საძოვარი დარეგისტრირდა
ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის საძოვრების ინვენტარიზაციისა და რეგისტრაციის პროგრამა ფინალურ ეტაპზე გადავიდა.
მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნულმა სააგენტომ, ნინოწმინდის ადგილობრივი ხელისუფლებისა და ფერმერების ჩართულობით, პროექტის ფარგლებში განახორციელა რეგისტრირებული, არაკატეგორიზებული და არარეგისტრირებული პოტენციური საძოვრების ტერიტორიების იდენტიფიცირება, მათი მდგომარეობის შესახებ საველე მონაცემების შეგროვება და საკადასტრო-აზომვითი სამუშაოების ჩატარება. ასევე, მიწების კატეგორიზაცია, რის საფუძველზეც მონაცემები შესათანხმებლად სსიპ ქონების ეროვნულ სააგენტოსა და სსიპ დაცული ტერიტორიების სააგენტოს გადაეგზავნა.
მიმდინარე ეტაპზე, სათიბ-საძოვრის კატეგორიით უკვე რეგისტრირებულია 16 687 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთი. ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტში სათიბ-საძოვრების კატეგორიით საჯარო რეესტრში რეგისტრირებული მიწის ნაკვეთების რუკა ხელმისაწვდომია სააგენტოს ვებგვერდზე - https://land.gov.ge/Ge/Projects/Ongoing/1025
პროექტის ფარგლებში სამუშაოები ისევ მიმდინარეობს, რაც გულისხმობს დარჩენილი ფართობების იდენტიფიცირებას და საჯარო რეესტრში მათი სათიბ-საძოვრის კატეგორიით რეგისტრირებას. სამუშაოები მიმდინარე წლის მაისის თვეში დასრულდება.
პროექტის მიზანია საქართველოში საძოვრების მართვის ეფექტიანი რეფორმებისათვის საფუძვლის მომზადება, საძოვრების ინვენტარიზაციისა და აღრიცხვის პილოტირება. განხორციელებული სამუშაოები რეგიონში ხელს შეუწყობს მიწის რესურსების უფრო ეფექტიან მართვასა და მეცხოველეობის დარგის განვითარებას.
პროექტი ხორციელდება „მერძევეობის დარგის მოდერნიზაცია და ბაზარზე წვდომა: ადაპტაციის კომპონენტის (DiMMAdapt)“ პროგრამის ფარგლებში, სოფლის მეურნეობის განვითარების საერთაშორისო ფონდისა (IFAD) და ადაპტაციის ფონდის (AF) დაფინანსებით.

More than 16,000 Ha of Pasture Registered in Ninotsminda Municipality
The pasture inventory and registration program in Ninotsminda Municipality has moved into its final stage.
The National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring, with the involvement of local authorities and farmers, has identified registered, uncategorized and unregistered potential pasture areas. Within the scope of the project, field data regarding their condition was collected and cadastral-surveying works were conducted. Additionally, the categorization of these lands was carried out, and the resulting data was submitted for approval to the LEPL National Agency of State Property and the LEPL Agency of Protected Areas.
At the current stage, 16,687 ha of agricultural land plots have already been registered under the hayfields-pastures category. A map of the land plots registered in the Public Registry within Ninotsminda Municipality is available on the Agency’s website: https://land.gov.ge/Ge/Projects/Ongoing/1025 .
Work is ongoing to identify the remaining areas and register them as hayfields-pastures in the Public Registry. These activities are scheduled for completion in May of this year.
The goal of the project is to lay the foundation for effective pasture management reforms in Georgia and to pilot pasture inventory and record-keeping. The work performed will promote more efficient land resource management and support the development of the livestock sector in the region.
The project is implemented within the framework of the "Dairy Modernization and Market Access: Adaptation Component (DiMMAdapt)" program, funded by the International Fund for Agricultural Development (IFAD) and the Adaptation Fund (AF).