21 მოჭრილი ხე - ბებნისში ქარსაფარი ზოლების დაზიანების ფაქტები გამოვლინდა
მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს სპეციალისტების მიერ განხორციელებული მონიტორინგის შედეგად, ქარელის მუნიციპალიტეტში სახელმწიფო საკუთრებაში რეგისტრირებული ქარსაფარი ზოლების დაზიანება გამოვლინდა.
ქარსაფარ ზოლებში კერძო პირების მიერ ხე-მცენარეების გაჩეხვის და დაზიანების ფაქტები გამოვლინდა ოთხ მიწის ნაკვეთზე. აღნიშნული ქარსაფარი ზოლი შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის საავტომობილო გზასა და სასოფლო-სამეურნეო სავარგულებს შორის მდებარეობს. სოფელ ბებნისში მოჭრილი და დაზიანებულია ჯამში 21 ხე, მათ შორის: 16 ჭადარი და 5 ფიჭვი 1, 05 ჰა ფართობზე. გარდა ამისა, ტერიტორიის გარკვეულ მონაკვეთზე ზიანი მიადგა ნიადაგსაც, სადაც მძიმე ტექნიკის გამოყენებით მოსწორებულია მიწა და დაყრილია ინერტული მასალა (ხრეში).
სააგენტომ ინსპექტირების შედეგად გამოვლენილი დარღვევები შემდგომი სამართლებრივი რეაგირების მიზნით გადასცა გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტს.
სააგენტო აქტიურად ახორცილებს მიწათსარგებლობის მონიტორინგს მთელი ქვეყნის მასშტაბით. ქარსაფარი ზოლების თვითნებური დაზიანება არა მხოლოდ საფრთხეს უქმნის ეკოსისტემასა და ნიადაგის ნაყოფიერებას, არამედ კანონდარღვევას წარმოადგენს.

21 Trees Felled - Damage to Windbreak Belts Discovered in Bebnisi
As a result of monitoring conducted by specialists from the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring, damage to state-owned windbreak belts was discovered in the Kareli Municipality.
Instances of tree-felling and damage by private individuals were identified across four land plots within the windbreak belts. The windbreak belt in question is located between a motorway of internal state importance and agricultural lands. In the village of Bebnisi, a total of 21 trees were cut or damaged - including 16 plane trees and 5 pines - covering an area of 1.05 hectares. Additionally, soil damage was observed in certain sections where heavy machinery was used to level the ground and deposit inert materials (gravel).
The agency has forwarded the violations identified during the inspection to the Department of Environmental Supervision for further legal action.
The Agency actively monitors land use across the entire country. Arbitrary damage to windbreak belts not only threatens the ecosystem and soil fertility but also constitutes a violation of the law.